Home  |   Sitemap  |   Contact us


Dr. Patangrao Kadam Mahavidyalaya, Sangli

Bharati Vidyapeeth Menu

2007-2008

District Level / Zonal Level

S.No. Name of the Prize / Activity Name of the Organizer Purpose Name of the student Details
1 Zonal Sports Shivaji University, Kolapur Volleyball Male Team Runners Up
2 Athletics Ravindra Vasant Kamble (B.A. III) 1st High Jump, 2nd Long Jump, Running, IInd 100 Mtrs, IInd 400 Mtrs

Inter-Zonal Level

1 Inter - Zonal Shivaji University Archery Mahesh Jaysing Shelke, B.Sc. I 1 st in 20 Mtrs, 50 Mtrs, 80 Mtrs, Feeta Round
2 Body Building Abhijit Ganpatrao Mali, B.A. III 1st in 75 -80 kg category
3 Weight lifting Pramod Jaganath Arjune, B.Com I 2nd rank in 56 kg category
4 Powerlifting Pramod Jaganath Arjune, B.Com I 2nd rank in 56 kg category
5 Rowing Team General Championship to the college team
6 Rowing Vijay Ganpatrao Jadhav B.A. III 1 st Rank in Single skull
7 Rowing Shashikant Ravsaheb Desai, B.A. II 2nd rank in Coxless pair
8 Rowing Vibhav Balasaheb Deshmane, B.A. II 2nd rank in Coxless pair

State Level Inter-University Level

1 A.I.U. At Chanchipur Manipur University Archery Mahesh Jaysing Shelke, B.Sc. I Selected in Shivaji University Team
2 Gwalior Best Physique Abhijeet Ganpatrao Mali, B.A. III Selected in Shivaji University Team
3 Kolkata Rowing Vijay Ganpatrao Jadhav B.A. III Selected in Shivaji University Team
4 Kolkata Rowing Shashikant Ravsaheb Desai, B.A. II Selected in Shivaji University Team
S.N.. Type of Sport Activity No. of Players Uniform Kit
1 Wrestling 2 2 Banians
2 Volley Ball 9 9 T-Shirts and shorts
3 Rowing 3 3 Banians
4 Archery 1 1 Banians
5 Athletics 9 9 Banians and shorts
6 Kabaddi, Male 11 11 T-shirts & Shorts
7 Best Physique 1 1 Banian
8 Weight Lifting 1 1 Banian
9 Cross Country 4 4 Banians and shorts
10 Basketball (Male) 7 7 Banians and shorts
11 Rowing Vijay Ganpatrao Jadhav 1 Tracksuit
12 Rowing Shashikant Ravsaheb Desai 1 Tracksuit
13 Archery Mahesh Jaysing Shelke 1 Tracksuit
14 Best Physique Abhijeet Ganpatrao Mali 1 Tracksuit
15 Tai Quan Do Nitin Ramchandra Patil 1 Banian
16 Fencing Narendra Johar Goud 1 Banian

District Level / Zonal Level

1 Zonal Sports Shivaji University, Kolapur Volleyball Male Team Runners Up
2 Athletics Ravindra Vasant Kamble (B.A. III) 1st High Jump, 2nd Long Jump, Running, IInd 100 Mtrs, IInd 400 Mtrs

Inter-Zonal Level

1 Inter - Zonal Shivaji University Yoga Vijay Balasaheb Patil, B.A. III IInd Rank
2 Weight Lifting Miss Supriya Dilip Patil, B.A. I 1st Rank in 53 Kg. Category Lifted 145 Kg
3 Body Building Abhijeet Ganpatrao Mali, B.A. II IIIrd rank in 70-75 kg Category
4 Rowing Vijay Ganpatrao Jadhav, B.A. II 1st in Single skull
5 Rowing Sandip Balgonda Patil 3rd in Pair
6 Rowing Basgonda Ananda Patil, B.A. III 3rd in Pair
7 Athletics Ravindra Vasant Kamble, B.A. III Running 100 Mtrs 1st 200 Mtrs II nd
8 Volleyball Sandip Dilip Yadav, B.A. III Selected for Training Camp in Shivaji University Kolhapur

State Level

9 Ashwamegh Ramanand Tirth University Parbhani Athletics Ravindra Vasant Kamble (B.A. III) Selected in Shivaji University Team
2 Volleyball Rustum Sikandar Jamadar, B.Com III Selected in Shivaji University Team
3 Volleyball Miss Sheetal Sambhaji Vavare, B.Sc I Selected in Shivaji University Team, stood 3rd
4 Kabaddi Shivaji Mahadeo Rankhambe B.Com I Selected in Shivaji University Team

Inter-University Level

1     Yoga Vijay Balasaheb Patil, B.A. III Selected in Shivaji University Team
2     Athletics Ravindra Vasant Kamble, B.A. III Selected in Shivaji University Team
3     Weight Lifting Miss Supriya Dilip Patil, B.A. I II nd Rank in 53 kg Category Lifted 149 Kg Silver Medal
4     Power Lifting Pramod Jagannath Arhune, B.com I 2nd Rank in 56 kg category
5     Rowing Team General Championship to the college Team
6     Rowing Vijay Ganpatrao Jadhav, B.A. III 1st rank in Single skull
7     Rowing Shashikant Ravsaheb Desai, B.A. II 2nd rank in Coxless Pair
8     Rowing Vaibhav Balasaheb Deshmane, B.A. II 2nd rank in Coxless Pair

State Level Inter-University Level

1 A.I.U. At Chanchipur Manipur University Archery Mahesh Jaysing Shelke, B.Sc. I Selected in Shivaji University Team
2 Gwalior Best Physique Abhijit Ganpatrao Mali, B.A. III Selected in Shivaji University Team
3 Kolkata Rowing Vijay Ganpatrao Jadhav, B.A. III Selected in Shivaji University Team
4 Kolkata Rowing Shahikant Ravsaheb Desai, B.A. II Selected in Shivaji University Team
© 2017 - Bharati Vidyapeeth, Pune. All rights reserved. Developed and maintained by Technology Department, Bharati Vidyapeeth.